Acı ama gerçek: Enflasyon isotu da vurdu, fiyatı uçtu

Artan enflasyonun satışlarını yarı yarıya düşürdüğünü belirten Urfa’daki isot satıcıları, geçen yıl 180 TL olan kilo fiyatının bu yıl 320 TL’ye yükseldiğini aktararak, yetkililerin bu duruma çözüm bulmasını istedi.

MA’nın haberine göre, artan enflasyon tüketicilerin alım gücünü iyiden iyiye düşürüyor, girdi maliyetleri küçük esnafı daralmaya götürüyor.

Özellikle Urfa’da temel geçim kaynaklarından biri olan isota diğer yıllara oranla rağbet azaldı. Haşimye Meydanı Çarşısı’ndaki isot satıcıları, krizden kaynaklı kuru biberin ticaretinde ciddi bir düşüş olduğunu belirtti.

‘ESKİDEN 5 KİLO, ŞİMDİ YARIM KİLO…’

Çarşının 15 yıllık esnafı Mehmet Reşat Çetin, sattıkları ürünün yerini dolduramadıklarını vurguladı. Alım gücünün düştüğünü sözlerine ekleyen Çetin, “Eskiden insanlar alış verişe geldiklerinde 5 kilo isot alıyorsa, şimdi yarım kilo alıyor. Bunun tek nedeni ise ekonomik kriz. Çünkü fiyatlar çok yükseldi. Fiyatlar düşerse esnaf da halk da rahatlar. Eğer bu durum düzelmezse esnaflığı bırakmak zorunda kalacağım. İşçilik ile de geçinemem, ne yapacağım bilmiyorum. Geçinmek çok zor oldu” dedi.

‘HER GEÇEN GÜN KÖTÜYE GİDİYOR…’

Esnaflardan Müslüm Çiftçi ise “3 yıldır ciddi bir ekonomik kriz söz konusu. Her geçen gün fiyatlar artıyor, insanlar artık hiçbir şey alamıyor. Bu durum en fazla da esnafı etkiliyor. Her geçen gün durum kötüye gidiyor. İnsanlar pahalılıktan dolayı bize tepki gösteriyor ancak bunun sebebi biz değiliz. Girdiler yükseldiği için bu fiyatlar yükseliyor” diye konuştu.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x